Tahribatsız Muayene

NADCAP, Airbus, Bombardier onaylı FPI kabiliyeti

Tahribatsız Muayene

Tam zamanlı Level 3 ve Level 2 personeli ile HMS Makina, müşterilerine tahribatsız muayene (NDT) olarak sıvı penetrant  muayene ve manyetik parçacık testi (FPI/MPI) hizmeti sunabilmektedir.

Yürütülen FPI operasyonları Airbus, Bombardier, NADCAP ve önde gelen Tier 1 şirketlerin tarafından onaylanmıştır.

Tahribatsız Muayene
Tam zamanlı Level 3 ve Level 2 personeli ile HMS Makina, müşterilerine Tahribatsız Muayene (NDT) olarak Sıvı Penetrant Muayene (FPI) ve Manyetik Parçacık Testi (Magnetic Particle Inspection - FPI/MPI) hizmeti sunabilmektedir.
Sıvı Penetrant Muayene uygulaması NADCAP onaylı olarak yürütülmekte olup, aynı zamanda Airbus, Bombardier gibi alanında lider havacılık şirketleri tarafından da onaylıdır.

Sıvı Penetrant Muayene uygulaması;
Daldırma (Immersion)
• Sprey (Spraying)
olmak üzere iki farklı metot ile yapılabilmektedir.
Sprey metodu ile 6 metre uzunluğa kadar parçalar kontrol edilebilmektedir.
Penetrant kontrollerinde uygunluk sertifikalı (E1417, AMS 2644 standartları) Level 3 hassasiyeti seviyesinde “florışık” rengi penetrant kullanılmaktadır.

Manyetik Parçacık Kontrolü uygulamasında;
Ferromanyetik parçalara sabit istasyonda kafalararası ve bobinde AC – DC –FWDC akımlarında floresan ıslak metotla manyetik kontrol yapılabilmektedir.
Bu uygulamada 2.5 metre uzunluğa kadar parçalar kontrol edilebilmektedir.

Personel ve Danışmanlık Hizmetleri
Firmamızda Penetrant Kontrol ve Manyetik Kontrol faaliyetleri NAS410/EN4179 ve ISO 9712 Level 3 sertifikalı personelimiz ve NAS410/EN4179 Level 2 personellerimizle gerçekleştirilmektedir.
Şirketimiz, 30 yıllık NDT tecrübesine sahip Level 3 personeli ile;
• Personel yetiştirme,
• NDT danışmanlık,
• NDT birimleri kurma hizmetleri de vermektedir.

Testler:
• Floresan Parlaklık Testi (Brightness Test)
HMS Makina Proses Kontrol Laboratuvarı bünyesinde yer alan NDT S291 Photometer cihazıyla ASTM E1417 standardına uygun olarak Parlaklık Karşılaştırma yöntemiyle (Comparing the Brightness of Fluorescent Penetrants - ASTM E1135) hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.
• Su İçerik Tayini Testi (Water Content Test)
HMS Makina Proses Kontrol Laboratuvarında ASTM E1417 standardına uygun olarak Damıtma (Distillation - ASTM D95) yöntemiyle hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

  
                    
LPI , Sprey (2000x6000 mm ölçülere kadar)
Hassasiyet seviyesi 3
LPI , Daldırma
Küçük parçalar zaman ve maliyet avantajı